Моделираш живота си с НЛП – част четвърта
Когато чуете „Ферари“ за какъв цвят си мислите? Сигурен съм, че за червен. Така е, защото мозъкът ни има свойството да свързва понятията чрез асоциативни връзки. Думите се свързват с други думи чрез асоциативни значения. Те могат да предизвикват у нас различни емоции и нагласи.
Има думи, които предизвикват позитивни асоциации или думи с позитивен резонанс и думи, водещи до негативни асоциации – думи с негативен резонанс.
Сега е началото на есента и природата се готви за зимата. Това става чрез загуба и смърт: Дървета се разделят с листата си. Те пожълтяват, стават безжизнени и сухи, изоставят клоните…
Какво е настроението ви сега? Да, аз използвах думи с негативен резонанс. Ето още един пример:
Сега е началото на есента и природата се готви за новия сезон. Това става чрез изменения и трансформации. Дърветата освобождават листата си. Те се обагрят във весело-жълто, огнено-червено, топло-кафяво, полетяват от клоните…
Вече емоцията е друга, нали? Разказах същото чрез думи с позитивен резонанс.
„Негативни“ думи са такива като: лошо, неуспех, неудачно, провал, страх, тревожно, напрежение, затруднение. Примери за „позитивни“: добре, успешно, удачно, комфорт, леко, постижение, радостно, цел.
В речта си ние се стремим думите с негативен резонанс да заменяме с думи с позитивен резонанс. Ползите са минимум три:
- Формираме позитивни вътрешни нагласи към живота и обкръжението, или позитивен фокус на внимание. Това ни носи повече възможности, радости удовлетворение.
- У хората, с които общуваме, предизвикваме същите градивни нагласи и по този начин неявно им помагаме да са по-успешни.
- Хората започват чрез асоциативни връзки подсъзнателно да ни свързват с хубавите и добри неща, които казваме. (Впрочем вярно е и обратното, когато мрънкаме и се оплакваме.) При което когато ни видят, дори без да говорим, им се подобрява настроението. Това ни помага, освен да сме по-харесвани, да получаваме от тях желаните неща по-лесно.
Постепенно опитите да говорим позитивно се превръщат в навик. Така може да разпознаете хората, които се занимават с НЛП или хипноза. Когато се оплаквате, че нещо е ТРУДО, те ненатрапчиво ще ви поправят: „ Да, не е много ЛЕСНО.“ Или: „Да, наистина не е много ПРОСТО“. Ако нещо оценявате като НЕПРИЯТНО, те ще кажат: „ …не е много ПРИЯТНО усещане…“. За ДИСКОМФОРТ – „… не е особено КОМФОРТНО…“.
За да се научите по-лесно да мислите и говорите по този начин е добре да имате в своята „оперативната памет“ достатъчно словесен запас. Направете си списък – в речта има много активизиращи, мобилизиращи думи. Това са:
- Глаголи за движение и придвижване – водя, изграждам, търся, намирам, напредвам, правя, уча, развивам, успявам…
- Съществителни имена –за цел, резултат, постижение, успех, обучение…
Когато всеки ден използвате често 3 до 5 думи от този списък осъзнато, в рамките на 1 месец ще затвърдите навика.
Ако след активиращата дума направите малка пауза, то думата се превръща във „контекстуално внушение“ – техника от съвременната (Ериксонова) хипноза. Подсъзнанието с предимство започва да обработва смисъла, който е заложен в думата. Това е и начин да подтикнете хората към желаните от вас действия и нагласи.
Почти всички от завършилите при нас „НЛП – Практик“ усвояват трайно този начин на мислене и изразяване. Ето какво споделят.
Вие също може да го направите, като се запишете на 12-я поток „НЛП – Практик“ в Института по НЛП, който започва на 1 октомври.